Home / News / Hwang Repeats as Champion at 59th Annual NEO Science and Engineering Fair

 

Hwang Repeats as Champion at 59th Annual NEO Science and Engineering Fair

Miami, Okla. – Friday, Feb. 22, 2019 – Officials at Northeastern Oklahoma A&M College (NEO) hosted the 59th annual NEO Science and Engineering Fair on Thursday, February 21. The fair hosted over 100 entries from seven area high school and middle schools and featured a range of disciplines, from behavioral science to zoology.  

Following last year’s Best of Show award for cancer research, Michael Hwang from Jenks High School earned the top prize for his project titled “Matcha Green Tea as an Anti-Cancer Agent.” In addition to his recognition for best in show, Hwang earned the INTEGRIS Award for Health and Medicine and the Naval Science Award. With his win, Hwang earned an all-expenses paid trip to the Intel International Science and Engineering Fair in Phoenix, Az., in May. There he will compete against the greatest young minds in the world for a chance to win up to $75,000. 

Over 50 high school and middle school students also qualified for the Oklahoma State Science Fair, to be held on the campus of Oklahoma State University. There, they will compete and share their ideas with young scientists from around the state. In addition, over a dozen students in first through sixth grade participated in the NEO student judged portion of the contest.

RESULTS: 

High School  

Behavioral and Social

First Place – Savannah Glerup and Emily Steele, Quapaw High School

Botany 

First Place – Triton Chandler and Joel Garber, Grove High School 

Chemistry 

First Place – Michael Hwang, Jenks High School 

Environmental 

First Place – Lilly Bekemeier and Kaylee Shepherd, Grove High School 

Second Place – Zayne Suman, Quapaw High School 

Microbiology

First Place – Baylee Gregg and Kaitlyn, Grove High School 

Second Place – Logan Evans and Lani Goldner, Grove High School

Third Place – Taylor Welch, Quapaw High School

Physics

First Place – William Wang, Oklahoma School of Science and Mathematics 

Zoology

First Place – Skyler Evans and Shelby Lewis, Quapaw High School

Junior High 

Behavioral and Social

First Place – Owen Rushin, Commerce Middle School

Second Place – Carson Trimble, Grove Middle School

Third Place – Lakota Jarvis, Grove Middle School

Botany

First Place – Laci Goldner, Grove Middle School

Second Place – Nick Brown, Grove Middle School

Third Place – Hannah McQueen, Grove Middle School

Chemistry

First Place – Thalia Serna, Commerce Middle School

Second Place – Abigail McCrary, Grove Middle School

Third Place – Absynth Bryant, Will Rogers Middle School

Earth/Space

First Place – Brant Pollan, Grove Middle School

Second Place – Joshua Gesell, Grove Middle School

Engineering

First Place – Grace Hale, Grove Middle School

Second Place – Hayden Crawford, Grove Middle School

Third Place – Ryan Stimpert, Grove Middle School

Environmental

First Place – Kimmy Forrester, Grove Middle School

Second Place – Josie Glasgow, Grove Middle School

Third Place – Kara Chandler, Grove Middle School

Health/Medical

First Place – Katy Crawford, Commerce Middle School

Second Place – Alannah Morrison, Grove Middle School

Third Place – Molly Durbin, Grove Middle School

Mathematics/Computer Science

First Place – Cheyenne Douglas, Grove Middle School

Second Place – Ayden Miller, Commerce Middle School

Third Place – Taylor Tuttle, Commerce Middle School

Microbiology

First Place – Borin Arnold, Grove Middle School

Second Place – Brynlea Collins, Grove Middle School

Third Place – Cale Hunsperger, Grove Middle School

Physics

First Place – Cody Husong, Grove Middle School

Second Place – Lillian Kichler, Will Rogers Middle School

Third Place – Teyton Chandler, Grove Middle School

Zoology

First Place – Caleb Perkins, Grove Middle School

Second Place – Zoie Salkill, Grove Middle School

Third Place – Kellon Collington, Grove Middle School

Junior Level

Best Display – A. Kraft, Grove Upper Elementary

Best Oral Presentation – K. Dalrymple, Commerce Middle School

Best Overall Project – C. Johnson, Grove Upper Elementary

Best Use of the Scientific Method – R. Conness, Grove Upper Elementary

Most Creative Project – D. Collins and J. Goldner, Grove Lower Elementary

###

 

Share This

 
 
 
 
Top